Karjeros galimybės Mars Lietuva

Eyebrow
Mūsų koralinių rifų atkūrimas
Heading
Atsakomybės atkurti koralinius rifus prisiėmimas

Pasaulio koraliniai rifai yra patekę į bėdą – jūrinės karščio bangos, susijusios su klimato kaita, žmogaus vykdomas naikinimas ir tarša prisideda prie rifų nykimo visame pasaulyje. Jei jų nykimas vyks dabartine sparta, labai realu, jog po dviejų kartų akvariumai bus vienintelės vietos, kuriose vaikai galės pamatyti koralinius rifus sudarančias spalvų gamas ir juose verdantį gyvenimą.

Mūsų planas „Sustainable in a Generation“ leidžia mums rasti naujų ir novatoriškų būdų planetai apsaugoti ir išsaugoti ilguoju laikotarpiu. Dalis šio darbo dabar vyksta Koraliniame Trikampyje – vienoje didžiausią bioįvairovę turinčių ekosistemų pasaulyje. 

Nors koralinių rifų atkūrimas prie Sulavesio salos, priklausančios Indonezijai, krantų gali niekaip nesisieti su pasauline „Mars“ verslo strategija, tačiau tai yra ilgalaikio mūsų įsipareigojimo bendradarbiauti su vietinėmis bendruomenėmis, padedant joms spręsti sudėtingas problemas ir palaikant mūsų tiekimo grandinėje esančių žmonių pragyvenimo šaltinius, dalis.

Man džiugu, jog 2019 m. savo koralinių rifų atkūrimo metodą rengiamės panaudoti ne tik Indonezijos Koraliniame trikampyje, bet ir naujose pasaulinėse koralinių rifų ekosistemose – Australijoe ir Meksikoje esančiuose rifuose – siekdami nustatyti, ar šis metodas yra veiksmingas esant įvairesnėms socialinėms bei aplinkosauginėms sąlygoms. Džiaugiuosi, kad šiose vietose dirbame kartu su vietos bendruomenėmis ir geriausiais pasaulyje rifų atkūrimo ekspertais, praktikais bei gynėjais.

– Frankas Marsas, „Mars, Incorporated“ šeimos valdybos direktorius ir „Sustainable Solutions" viceprezidentas –

Tai, kas prasidėjo kaip klausimas ir iššūkis 2010 m. – ar galima atkurti koralinį rifą – išsivystė į unikalią iniciatyvą tiek „Mars“ ekosistemoje, tiek pasaulyje.

Nuo 2011 m. „Mars“ nuolat plėtoja ir tobulina didelių sąnaudų nereikalaujantį bei atkartojamą koralinių rifų ekosistemos atkūrimo metodą. Metodas MARRS („Mars Assisted Reef Restoration System“) yra pagrįstas tęstinio „koralų vorų“ tinklo – šešiakampių, smėliu dengtų plieno konstrukcijų su pridėtais koralų fragmentais – įrengimu, apimant nunykusių koralų atlaužų klodus ir tarpus tarp išgyvenusių rifuose esančių koralų. Iki dabar dviejuose skirtinguose rifuose buvo įrengta 18 000 „vorų“, turinčių 270 000 koralų fragmentų ir užimančių 3 hektarų plotą. Įdėtų pastangų dėka turime tai, kas greičiausiai yra viena didžiausių pasaulyje atkurtų koralinių rifų ekosistemų ir aktyviai vykdomų aktūrimo programų, apimanti dviejų salų bendruomenes Pietų Sulavesyje, Indonezijoje, o taip pat ir trečioje vietoje prie Balio salos krantų. 

Per trumpą laiką pasiekėme puikių rezultatų. Metodas MARRS, suteikiantis struktūrą, palengvinančią spartų koralų augimą ir skatinančią funkcinį koralų atsikūrimą, sėkmingai pademonstravo koralų augimo spartėjimą, jų įvairovės didėjimą ir net naujų koralų pritraukimą – per mažiau nei dviejus metus koralų padaugėjo daugiau nei 50 procentų.  

Ekologinis pėdsakas, taigi ir biologinė koralų atkūrimo vietovės vertė, gerokai viršija savo fizinį pėdsaką, nes skatina koralinių lervų augimą, prieglobstį mailiui ir maitinimosi vietas migruojantiems jūrų gyviams. Per labai trumpą laiką visos struktūros, naudojamos sukonstruoti ir paskatinti rifo atsikūrimą, yra integruojamos į natūralią rifų sistemą. „Vorai“ taip pat suteikia idealią platformą, prie kurios gali prisikabinti superkoralai. Jie taip pat gali pasitarnauti ir kitoms iniciatyvoms, kuriomis siekiama apsaugoti koralų ateitį visame pasaulyje nuo klimato kaitos keliamų grėsmių.  

Šie koralai taip pat pritraukė daugybę žuvų ir kitų jūrinių gyvūnų rūšių, taip sudarydami pagrindą apsirūpinimo maistu saugumui ilesnėje perspektyvoje bei užimtumo galimybes vietos bendruomenėms. Bėgant metams skirtumą galima ne tik pamatyti, tačiau ir išgirsti. MARRS yra vis labiau pripažįstamas mokslo bendruomenėje kaip įrodymais pagrįstas potencialus metodas, kurį galima panaudoti nunykusiems koralų klodams pažeistuose rifuose atkurti.

Kaip ir visuomet, mes žvelgiame į ateitį. Mūsų sėkmė Indonezijoje paskatino mus 2019 m. savo patirtimi pasidalyti visame pasaulyje, įskaitant Mezoamerikos rife prie Meksikos krantų, taip pat Didžiajame barjeriniame rife prie Australijos. Didžiojo barjerinio rifo atveju, užmezgėme partnerystes su turizmo operatoriais ir vietiniais universitetais, pvz., Džeimso Kuko universitetu (DKU) Kvinslende, Australijoje, kurie suteikia mums galimybę bedradarbiauti su geriausiais jūrų mokslininkais pasaulyje ir galbūt padėti atkurti įžymųjį Didįjį barjerinį rifą. Taip pat planuojame dirbti su DKU siekdami rasti sprendimų kitoms problemoms, su kuriomis susiduriame savo tiekimo grandinėse, pavyzdžiui, kakavmedžių apdulkinimo ir naujos kartos smulkios ūkininkystės produktyvumo didinimo, spręsti. 

Ši partnerystė yra tik pradžia ir žinome, kad negalime visko padaryti vieni. Tik dirbdami išvien galime išsaugoti mūsų planetos grožį ir biologinę įvairovę ateinančioms kartoms.

Turime pasaulio, kurio norime rytoj, viziją ir ketiname daryti viską, kas yra mūsų galioje, kad tai taptų tikrove šiandien.

Daugiau apie tai, kaip „Mars“ bando užtikrinti mūsų vandenynų ateitį, skaitykite leidinyje „Eco Magazine“.

Video file
Daugiau iš „Mars“